top of page

Smoothies podľa môjho gusta

Aktualizováno: 26. 3. 2020


Jeden je sladký, druhý je pikantný a tretí je zeleninový. Taký výber som urobila pre Teleráno na Markíze. Ako som sa k Teleránu vôbec dostala? Prihlásila som sa na súťaž vo varení zdravých jedál v Poluse. Súťaž som vyhrala. Moderoval ju Roman Juraško, ktorý moderuje aj Teleráno. Navrhol mi, či by som nechcela prísť a ja že prečo nie. Tak som zrazu bola v Teleráne a robila som smoothies a mrkvové muffiny. A musím povedať, že tam bolo príjemne a že sa teším na 4.12., kedy do Záhorskej pôjdem zas.

A teraz ako sa tie smoothies robia? V prvom rade je dobré mať naozaj výkonný mixér. Niekedy síce stačí aj ponorný, ale hlavne pri mixovaní listovej zeleniny by sa zišiel taký namakanec ako mám ja.

Tu sú smoothies podľa môjho gusta:

Jahodovo-čokoládový

1 banán

2 poháre mrazených jahôd

2 poháre mandľového alebo iného mlieka rastlinného pôvodu (najlacnejšie v DM drogerie)

2 PL kakaa (ideálne z nepražených a nesladených kakaových bôbov)

1 PL vanilkového extraktu (nemusí byť)

2 ďatle

Kakao z nepražených a nesladených kakaových bôbov sa spolu so zeleným jačmeňom, chlorelou, riasou wakame či quinoou radí medzi superfoods - to znamená medzi potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo minerálov a vitamínov, majú antioxidačné účinky a podporujú imunitu.

Ananásovo pikantný smoothie alebo aj smoothie proti chrípke

2 poháre ananásu

2 banány (ideálne zmrznuté)

1 PL zázvoru

1-2 poháre kokosovej alebo obyčajnej vody

1/2 malej čili papričky

javorový sirup, prípadne med podľa potreby

Banán sa necháva zmrznúť tak, že ho nakrájame na menšie kúsky, dáme ho do mrazáka rozložený na tanieri a potom ho prehodíme do nádobky alebo vrecúška. Mrazíme len zrelé banány, to sú tie s hnedými škvrnkami na šupke. Tento smoothie je výborný na zahriatie tela zvnútra o čo sa postará zázvor a čili. Ananás ma protizápalové účinky, podporuje imunitu a vraj aj chudnutie.

Vitamínová bomba zo záhrady

1 pohár vody

1/2 cukety

1/2 uhorky

1 paradajka

1 stopka zeleru

2 poháre špenátu

1/4 ošúpaného citrónu

1 jablko

javorový sirup, prípadne med podľa potreby

Toto je zelený smoothie pre začiatočníkov, ktorí ešte nie sú zvyknutí na zelené drinky. Je to postupný proces a verte mi, že aj celkom rýchly. Hlavne do seba dostanete vcelku dosť surovej listovej zeleniny a zelenej zeleniny, ktorá (okrem iných zdraviu prospešných látok) obsahuje chlorofyl. Ten je dôležitý pre budovanie červených krviniek, čistí pečeň, zlepšuje zrak, pôsobí proti rakovine...Ešte nesmiem zabudnúť na dôležité upozornenie.

Každý smoothie sa považuje za samostatné jedlo. Teda po ňom si dajte pauzu aspoň 1-2 hodiny a môžete si dať ďalší snack. Smoothies vedia byť veľmi výdatné, preto sú ľudia, ktorí ich konzumujú nielen na raňajky, ale aj miesto obeda, či večere. Ak ich začnete piť, skúste každý glg pred prehltnutím trošku "požuť". Dáme telu signál, aby naštartovalo trávenie a začalo vypúšťať tie správne enzýmy.

68 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page