top of page

Poznáte Eataway?

Aktualizováno: 26. 3. 2020


Stalo sa Vám už, že ste boli v zahraničí, chceli ste ochutnať tradičnú kuchyňu, ktorá je overená a nie predražená. Prípadne zažiť autentický večer v spoločnosti miestnych? Hľadali ste na Tripadvisori, Bookingu, Yelpe či HappyCow? Ja to robím stále. Milujem Yelp, len škoda, že najlepšie funguje v Amerike. Zachrániť vás od faulu môže nová webstránka, ktorá je založená práve na spomínaných atribútoch. Jedz mimo - s lokálnymi - domácu stravu - lacnejšie.

Na Slovensko prišla webstránka s názvom Eataway. Zatiaľ je aktívna najviac v Poľsku, kde vznikla. Postupne priberá ďalšie krajiny. Okrem toho, že dáva šancu hladošom najesť sa, poskytuje geniálny priestor pre nadšených kuchárov, ktorý sa nachvíľu môžu zahrať na šéfkuchárov.

A ako to začalo? Marta Bradshaw (zakladateľka) sa sama stretla z nespokojnosťou jedál servírovaných v reštauráciách v zahraničí. Hovorí, že "to, čo naozaj chcem jesť, je domáce varené jedlo spolu s hostiteľom. Viem, že jedlo bude dobré, ak sú aj hostitelia pripravení sadnúť si a jesť ho spolu s nami." A myšlienka bola na svete.

Rozhodla sa pomôcť ľuďom s podobnými požiadavkami tak, že v apríli 2015 začala ponúkať domáce varené jedlo. Nájsť ste ju mohli každú stredu v jej krakowskom dome. Cestovatelia sa k nej hlásili online. Boli naozaj z celého sveta: z Nórska, Malty, USA, Zanzibaru... Hostia odchádzali nadšení a dopyt sa zvyšoval. K Marte sa pripojili ďalší nadšení kuchári Igor, Marianna a Elžbieta. Všetci ponúkali poľské jedlá prevažne cestovateľom. Po čase sa do komunity pridala ich kórejská susedka Mira, či indka Sheuli a na večere začali chodiť aj miestni krakovčania.

Už asi tušíte ako to pokračovalo - webstránka - online objednávanie - recenzie - kopec práce - zdieľania - online marketing - nové kontakty - rozširovanie.

Po Krakowe prišla Varšava, Wroclaw, Lodž a iné poľské mestá. Február je vyhradený pre Slovensko a Čechy. V marci sa vyberú do Nemecka. Plán je, že do konca roka 2016 budú v Eataway zapojené krajiny strednej a východnej Európy.

Ako webstránka funguje? Keď ste hladní, stačí kliknúť na www.eataway.com, vyhľadať mesto, dátum a vybrať si menu, ktoré vám vyhovuje. V Poľsku si už môžete vyberať aj podľa recenzií. Ak chcete byť kuchár, zaregistrujete sa, vytvoríte menu, naceníte, určíte si podmienky (toleranciu ohľadom zvierat, alkoholu..), zvolíte dátum, kapacitu a čakáte, kto sa prihlási. V Bratislave je už zopár odvážlivcov, ktorým držím palce! Ja mám doma deti a muža, budem to musieť s nimi prebrať, či by im takáto návšteva nevadila.

Myslím si totiž, že je to skvelý počin. Nájsť si priateľov z rôznych krajín cez jedlo je to najlepšie a najprirodzenejšie, čo v nás ľuďoch je. Myslíte si, že my Slováci, považovaní za národ pohostinný dokážeme naplniť našu sekciu? Ja sa na niečo zdravé určite prihlásim.

Ak máte stále pochybnosti, pozrite si tieto videá, ktoré sú plné priateľskej atmošky:

Zdroj: eataway.com

31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page