top of page

Vône domova

Aktualizováno: 29. 9. 2020

Počnúc septembrom a aprílom končiac je počasie premenlivejšie, preto sa náš domov stáva útočiskom pred dažďom a zimou. Tým, že doma trávime ako rodina viac času, všimla som si na sebe milú pohnútku - vyzdobiť a prevoňať priestor, v ktorom sa zdržiavame.


Najskôr som dekorácie do bytu len bezhlavo zhormažďovala a následne halabala niekde uložila. Po posledných Vianociach som sa rozhodla rozdeliť to "všeličo čo mám" pretriediť a rozdeliť do škatúľ podľa sviatkov: Halloween, Narodeniny, Vianoce a Mikuláš, Veľká noc … Môj najväčší problém ostáva de-dekorovanie. Stále som však dobrá a dám to plus mínus v akceptovateľnom čase. Tak som si povedala minule na návšteve po tom, čo som zbadala vázu s veľkonočnými vajíčkami. Jeden môj kamoš raz vyhadzoval ŽIVÝ (už teda obschutný) vianočný stromček niekedy v júli. Podujal sa na to v noci, aby ho nik s tou vysušenou jedličkou nevidel :)


Popri dekoráciách je dôležitou súčasťou domácej pohody aj tzv. vôňa domova. Ako získať voňavý domov s príjemným akurát vlhkým vzduchom najmä počas vykurovacieho obdobia? Toto sú moje tipy a triky na vône do bytu či domu. Budem rada, ak sa podelíte so svojimi.Ideál sú čerstvé kvety

U nás sa rezané kvety objavujú hlavne počas narodeninových sviatkov. Nikdy ma ich nenapadne kúpiť. Ale ak máte kvety radi, možno ste už počuli o možnosti objednať si donáškovú službu kytíc na pravidelnej báze od kvetinárstva.

Kamoška tak mala pred svadbou otvorený účet v miestnom kvetinárstve. Hostia mohli na tento účet posielať zvolenú sumu. Z vyzbieraných peňazí kvetinárstvo na pravidelnej báze posielalo do ich domácnosti kytice až dovtedy, kým peniaze vystačili. Mne sa tento nápad náramne páči, pretože po svadbách či väčších oslavách väčšinou nevieš, čo s toľkými kvetmi. A krásna kytica na stole vždy pôsobí dokonale.


Čerstvo vypraté a vyvešané prádlo


Jedna z mojich totálne obľúbených vôní. Od kedy však máme sušičku, tento model nefunguje. Takže pokiaľ stále vešiate prádlo, pozdravujem a ticho závidím.


Vonné sviečky a tyčinky


Stále obľúbenejšie sú sviečky, ktoré okrem romantickej atmosféry vedia perfektne prevoňať priestory. O škodlivých výparoch zo sviečok sa už popísalo habadej, tak pri ich kúpe dbajte na materiál, z ktorého sú vyrobené. Zdá sa, že sviečky zo sójového vosku sú fajn a pri použiti kvalitných olejov aj krásne a neškodne voňajú. Moja kamarátka Veronika začala takéto sviečky vyrábať. Volajú sa Mystery Candles. Veľmi sa mi páči, že ich vône prispôsobuje obľúbeným titulom kníh. Myslím, že je to aj ideálny darček k blížiacim sa Vianociam.


Tyčinky miluje môj muž. Používa ich zatiaľ len v ateliéri - je to veľký priestor, kde sa vôna z nich perfektne distribuuje. Na mňa sú veru moc silné. Ale ako pomôcku na zmiernenie intenzity som minule videla taký “stojan”. Ten by som si asi priala na Vianoce ja, aby sme si mohli aj doma dopriať trošku exotiky :)

Odparovače. Difuzery s esenciálnymi olejmi. Éterické oleje do aromalampy.


Ktoré máte vy najradšej? Ja používam priebežne všekty varianty. Pri skúmaní stránky Tescoma mi padol do oka praktický odparovač na radiátor. Trošku mi pripomenul detstvo, kedy sme podobný, no menej štýlový odparovač mali v detskej izbe. Mojej dcére sa s vykurovacím obdobím okamžite začne púšťať krv z nosa, preto zvlhčujeme a vetráme čo to dá. Zvlhčovač, ktorý máme doma však začne po minutí vody pípať a budiť. Preto rozmýšľam, že obom deťom dám do izby práve tento odparovač.

Tiež ma veľmi zaujala ultrasonická aromalampa. Minulý rok sa nám podobná pokazila. Táto ružička je pre moje dievčatá dokonalá a myslím, že v kombinácii s odparovačom je to winter must have.


Vonné olejčeky sú tiež výbornou voľbou. Vône má samozrejme aj Tescoma. Obrovská škála esenciálnych olejov ponúkajú rôzne firmy. Mne sa páčia firmy Doterra alebo Young Living. Ich oleje si ich viete kúpiť od predajcov, ktorých je už dosť veľa a vyznajú sa v ich používaní. Pár kvapiek šupnete do aromalampy a jemná vôňa začne plynúť po dome.


Nevýhodou lámp je fakt, že na ich aktiváciu je potrebná elektrina alebo oheň. Ale aj tu má Tescoma naozaj skvelé riešenie - vonné difuzery. Práve teraz testujem vôňu “čerstvá bavlna”, ktorá mala pôvodne ísť do šatníka, aby tam bezpečne a krásne voňalo. Nejak nám ostala v priestore a vonia nám všetkým. Idem ju tam veru odniesť.


Koláč, či dobré jedlo.


Tieto prirodzené a najprírodnejšie vône sú samozrejme top. Keď v zime otvorím dvere do bytu mojej mamy a cítim vývar alebo praženú cibuľku, viem, že som doma a v bezpečí. Snažím a takýto pocit sprostredkovať aj mojim deťom a manželovi. Tiež návštevy ocenia príjemne prevoňaný priestor dobrým jedlom.


Ktorá z vôní je pre vás tá naj? Som zvedavá, dajte mi isto vedieť.
86 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page