top of page

Bazalkové semienka a limonáda

Aktualizováno: 26. 3. 2020


V decembri som bola s kamoškami v bratislavskom Lemon Tree na predvianočnom drinku. Príjemné prostredie s obsluhou, ktorá vie namotať aj na štvrý nealkoholický nápoj. Obvykle si tam dávam mangovo-mätové smoothie (Mangata). Nabudúce si však isto dám ich čajový nápoj s bazalkovými semienkami a penou z limetky, ktorého názov si bohužiaľ nepamätám.

Nápoj bol nesladený, veľmi osviežujúci a pre mňa mal ešte jeden významný bonus. Nová ingrediencia na preskúmanie. Viem, od Vianoc prešlo dosť času, no zatiaľ som zohnala bio bazalkové semienka, urobila som z nich limonádu a trošku si o nich niečo naštudovala.

Bazalkové semienka

Bazalkové semienka sú čierne, maličké a pri kontakte s tekutinou pustia sliz ako chia semienka. Ide im to rýchlejšie, stačí im pár minút. Práve preto sa najčastejšie používajú do nápojov a smoothies. Určite sa hodia do dezertov, sorbetov a ako dekorácia rôznych jedál.

Odkiaľ pochádzajú

Pestujú sa najmä v Ázii (napríklad citrónová a thajská bazalka) a v stredozemných krajinách (klasická sladká talianska bazalka). Svoju rastlinku si môžete vypestovať aj vo vlastnej záhradke, či črepníku. Ak semienka nezasadíte, zjedzte ich. Veď štúdie tvrdia, že tak, ako aj klíčky, jedlé semienka tiež sú bohaté na minerály a vitamíny.

Pozitívne účinky

 • podporujú trávenie, majú detoxikačné účinky

 • eliminujú pocit hladu

 • poskytujú úľavu pri chrípke, horúčke, nádche a ochoreniach dýchacích ciest

 • uvoľnujú stres, zmierňujú únavu, nervové napätie

 • v ajurvéde a čínskej medicíne sa olej z bazalkových semienok používa pri bolestiach hlavy

 • olej z bazalkových semienk sa používa na liečbu kožných problémov

 • znižujú riziko infarktu a mozgovej mrtvice

 • sú bohaté na železo, zlepšujú imunitu a kvalitu krvi

 • pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi

 • majú chladiaci efekt - preto sa často používajú do letných limonád

Negatívne účinky

Na jednej stránke som sa dočítala, že zatiaľ neexistuje informácia o tom, že by bazalka, jej semená či olej mali akékoľvek nežiadúce účinky. Inde zas písali, že bazalka obsahuje veľké množstvo estragonu, preto sa nedoporučuje v tehotenstve, pri kojení a vraj nie je vhodná ani pre kojencov a najmenšie deti. Ak si nie ste istí, radšej ich konzumáciu prekonzultujte so svojim lekárom.

Liečivé recepty

 • Horúčka - 3PL semienok zalejeme 500ml vriacej vody, 10 minút povaríme, 10 minút luhujeme. Tento nápoj dobre pôsobí nielen pri horúčke ale aj pri chorobách obličiek. (zdroj Zdravickarna.cz)

 • Olej na kožné problémy - Podrvíme bazalkové semienka bez predchádzajúceho namáčania. Na panvici zohrejeme kokosový olej, pridáme podrvené semienka a odstavíme z ohňa. Nanášame na ekzémy, vysušenú kožu či kožu postinutú psoriázou. (zdroj Wildturmeric.net)

A teraz recept odo mňa:

Osviežujúca bazalková limonáda

Táto limonáda je skvelá aj v zime aj v lete. Bazalka ju okorení, limetka a uhorka osvieži, bazalkové semienka pridajú extra hodnotu.

Ingrediencie:

1PL bazalkových semienok

1PL limetkovej šťavy

6 plátkov uhorky

6 veľkých lístkov uhorky

4dcl studenej vody

Do pohára dajte všetky ingrediencie, bazalkové lístky si dajte do ruky a druhou ich "zbite", pustia viac arómy. Zalejte vodou a počkajte takých 5 minút. Môžete podávať.

Celé znenie použitých článkov si môžete prečítať TU a TU.

299 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page