top of page

Cartagena, Kolumbia

Aktualizováno: 26. 3. 2020


Túto zimu naplánovali deti. Chceli si zopakovať highlighty z minulého roka: kmeň Embera a apartmán na Playa los Destiladeros, pri mestečku Pedasí v Paname, kde majú kamarátku Camille. Je expertkou na slizy a hovorí anglicky. Naše deti tiež hovoria anglicky, pretože chodili do anglickej škôlky Brilliant Stars a myslím, že to bolo jedno z našich top rozhodnutí. Naozaj nám to zjednodušuje cestovanie a pri návštevách zo zahraničia tiež nemusíme všetko prekladať.

Pravda je taká, že som mala iný cestovateľský plán. Chcela som ísť na Srí Lanku na rodinný ajurvédsky pobyt a odtiaľ odletieť na chvíľu do Indie. Deti boli príliž intenzívne a aj nám sa minuločný výlet veľmi páčil, tak teda môj pôvodný plán neprešiel. Trošku som bola smutná, lebo v Divadle Meteorit budem mať svoju druhú Talkshow na tému India. Dúfala som, že dovtedy budem mať aspoň nejakú mikro skúsenosť. No nevadí. Budem sa veľa pýtať. Pozrieť sa do Indie sa snáď pôjdem neskôr. Keby Vás talkshow zaujímala, tuto je link :)

Talkshow Zuzany Frešo

V Embere aj Pedasí sme strávili minulý rok nejaký ten čas. Môj cestovateľský duch potreboval viac. Viac z Panamy alebo viac z okolitých krajín. Kolumbíjska Cartagena je mesto, kde priamo z Panamá city letí lacná spoločnosť Wingo. Bolo rozhodnuté a letenky na 12 dní kúpené. Kolumbia ponúka nesmierne veľa možností na cestovanie. Začala som plánovať a plánovala som až dovtedy, kým som nenatrafila na varovanie, že potrebujeme očkovanie proti žltej zimnici. OMG! Nestíhali sme to! Natašu práve zaočkovali a rozostup medzi očkovaniami musí byť 4 týždne. V tom momente som sa chcela vzdať návštevy tejto krajiny. Každému, kto v Kolumbii bol, som zavolala a pýtala sa na očkovania. Všetci toto očkovanie mali. Žltá zimnica nie je sranda. Kolumbíjska kamoška z Medellinu povedala, že nie je potrebné. Na oficiálnej webstránke Kolumbie sú vyznačené miesta, kde je výskyt infikovaných komárov. Cartagena bola označená ako bezpečná. Verte mi, riskovať som nechcela, preto som kúpila ubytko na 3 noci v Cartagene, že potom sa uvidí.


Cartagena nás privítala množstvom áut, hlukom, farbami. Booknutý hotel bol vlastne hostel, naša izba bola naozaj mikro, s jednou poschodovou posteľou, na ktorej sa všetci báli spať, tak som sa obetovala ja. Pri zliezaní som musela myslieť na to, aby som hlavou netresla do ventilátora, ktorý sa nebezpečne točil v tesnej blízkosti. Ou, vy to asi neviete, ale od detstva mám zvláštnu fóbiu zo zliezania z rebríkov. Záchod bol síce len náš, ale taký malý, že sa doň zmestila vždy iba osoba. V sprche bol jeden kohútik so striedavo vlažnou a studenou vodou. La Cassona de Getsemani. Veľkou výhodou hostela je jeho poloha. Je to štvrť Getsemani, ktorá je najfarebnejšia, najhlučnejšia, plná ľudí a hudby, pouličných predavačov a reštaurácií. Bavilo nás po nej len tak chodiť, skúmať okolie, sledovať ľudí.

Cartagena je mesto pri mori, takže hneď na druhý deň sme sa taxíkom nechali odviezť na mestskú pláž. Karibské more je krásne, s príjemnou teplotou a vlnkami tak akurát. Po pár hodinách sme z nej však utiekli. Nikde, ani v Barcelone, ani na najľudnatejšej pláži v Taliansku, nie je na toľko otravných predavačov ako práve na pláži na Bocagrande. Ceviche, hodinky, okuliare, prívesky, zmrzliny, pitie, koktejly, masáže, nafukovačky, výlety, klobúky, empanady, toto všetko a ešte oveľa viac dookola každých pár minút. Dokonca požičiavajú mini surfíky pre deti. Ceny hádžu z brucha, takže zo 7.000 pesos dostanete na 70.000 pesos a potom, ani neviete ako, sa dostanete na 10.000. Brutal. Treba dávať pozor, lebo deťom dajú zdanlivo dobrovoľne hodinu surfovania a potom Vás budú naháňať, že ste nezaplatili.

Túžba po komforte, krása mesta a strach zo žltej zimnice môžu za rozhodnutie ostať v Cartagene celých 12 dní. Na internete sme našli parádny hotel Las Americas na pláži. Hotel mal niekoľko bazénov, tobogán a program pre deti. Zistili sme, že sa oplatí ísť priamo do hotela a dohodnúť si cenu s manažérom. Dostali sme super zľavu, omnoho lepšiu ako cez sprostredkovateľské portály. S naozaj namakanými raňajkami v cene. Výhodou bola pláž s tretinovým počtom predavačov. A v neposlednom rade aj možnosť stráženia detí animátorkami. Voľný večer, to je pri rodinnom cestovaní naozajstný luxus. :)

Podarilo sa mi prinútiť moju posádku na Free Walking Tour a na sopku El Totumo. O týchto výletoch napíšem v ďalšom článku, aby ste sa mali na čo tešiť. Zatiaľ len toľko, že som náramne šťastná, že sme na toto krásne mesto mali viac času, že sme videli krásne západy slnka, kúpili si farebné suveníry, ja som si dala kurz varenia, ale hlavné je, že aj napriek tomu sme sa Cartageny nepresýtili, práve naopak. Považujeme tento výlet za akýsi "trailer" do nášho budúcoročného cestovateľského plánu. India bude musieť počkať.#cestovanie #cartagena #columbia

74 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Chute sveta

Comentários


bottom of page